Jak czytać metki na ubraniach, czyli wiedza, którą wykorzystasz podczas każdego prania
Ulubione bluzki zszarzały albo straciły kolor? A może plama po soku z wiśni nie chce zejść? Jeżeli zależy nam na naszej garderobie, warto korzystać z symboli dotyczących prania. Oto jak rozszyfrować poszczególne oznaczenia.
Gdy kupimy nowe ubranie, często sięgamy od razu po nożyczki i wycinamy metkę. To błąd, ponieważ zawiera ona ważne informacje na temat pielęgnacji ubrań. Warto się do nich stosować, ale nie zawsze wiemy, co oznaczają te tajemnicze symbole. Na początek dobra wiadomość – producenci odzieży zazwyczaj stosują oznaczenia uniwersalne dla wszystkich krajów. Nie ma więc znaczenia, czy kupiliśmy koszulkę w Polsce, Turcji czy Chinach. Skoro metki są tak podobne, dlaczego jest na nich tyle ilustracji i co oznaczają? Wyjaśniamy!
Przed każdym praniem należy dokonać segregacji nie tylko względem kolorów, ale w miarę możliwości również tkanin. Instrukcje prania oznaczone są na metkach różnymi symbolami. Miska lub wanienka oznacza zarówno pranie ręczne, jak i w pralce. Sama miska z wodą to ogólny symbol prania, natomiast dodatkowe rysunki informują o tym, w jaki sposób należy prać daną rzecz.
Warto zwrócić uwagę, że wanienki na metce mogą mieć tzw. podstawki. Miska podkreślona jedną kreską informuje nas, że w trakcie prania trzeba zachować ostrożność (dwie kreski to pranie delikatne). Ręka zanurzona w wanience oznacza, że można prać tylko ręcznie, a już na pewno nie wolno poddawać ubrań czyszczeniu mechanicznemu. A czym wobec tego jest… cukierek? Ten znaczek ostrzega przed wyżymaniem odzieży.
Oprócz rysunków na wanienkach mogą znajdować się symbole określające temperaturę, w jakiej dana rzecz powinna być prana. Na przykład miska z wodą i jedną kropką (lub z 30 st. C) oznacza, że należy prać w temperaturze poniżej 30 st. C. I analogicznie dwie kropki to 40 st. C, trzy – 60 st. C., a cztery – 90 st. C. Jak widać sporo tego, ale na szczęście mając odpowiednie środki piorące, nie musimy przywiązywać aż takiej uwagi do temperatury.
Tak naprawdę większość ubrań śmiało można prać w niskiej temperaturze, pod warunkiem że mamy dobre środki. Z kapsułkami Ariel All-in-1 PODS możemy prać większość rzeczy w 30 st. C bez obaw, że zniszczymy tkaninę. Dzięki technologii +Extra Clean Power i dodatkowej czerwonej komorze bez trudu usuniemy nawet zaschnięte plamy. Jeżeli metka wskazuje wanienkę z ręką, wystarczy wrzucić kapsułkę do bębna i ustawić program prania ręcznego.
Poza podstawowymi symbolami na metce mogą znajdować się również kwadraty, kropki czy inne znaczki. Każdy z nich dotyczy różnych sposobów suszenia oraz prasowania. Kwadrat z kółkiem (przypominający pralkę) to suszenie bębnowe. Dwie kropki znajdujące się w kółku oznaczają, że daną rzecz można suszyć przy normalnych obrotach, a jedna kropka to obroty zredukowane.
Kółka to nic innego jak symbole określające rodzaj prania chemicznego. Puste kółko oznacza, że ubranie można czyścić jedynie na sucho. Litera znajdująca się wewnątrz kółka informuje pralnię, jakiego płynu należy użyć do czyszczenia danej sztuki odzieży: dozwolone czyszczenie w rozpuszczalnikach organicznych (A), czyszczenie chemiczne (P), delikatne pranie chemiczne (F) i czyszczenie Wet Cleaning, czyli bez dodatków substancji chemicznych (W). Jeżeli natomiast widzimy przekreślone kółko, to ubrań nie wolno poddawać praniu chemicznemu.
Suszenie bez wyżymania oznaczone jest kwadratem z trzema pionowymi kreskami – w ten sposób należy obchodzić się z koszulami i rzeczami, które nie wymagają prasowania. Z kolei suszenie w pozycji poziomej (pojedyncza kreska pozioma) polecane jest do wełnianych wyrobów dziewiarskich. Jeśli oprócz kwadratu na metce znajdziemy trójkąt, oznacza to, że można użyć chloru. Przekreślony trójkąt zabrania chlorowania, natomiast przekreślony i całkowicie zamalowany oznacza zakaz stosowania chloru i wybielacza.
Jeżeli chodzi o prasowanie odzieży, metka powinna posiadać symbol żelazka z kropką. Jedna kropka oznacza, że możemy prasować chłodniejszym żelazkiem. To opcja idealna dla ubrań z nylonu, wiskozy, tkanin poliestrowych, a także z włókien akrylowych. Dwie kropki informują nas, że śmiało można używać ciepłego żelazka. Dzięki temu możemy wyprasować np. wełnę i poliester. Z kolei trzy kropki oznaczają prasowanie gorącym żelazkiem z parą – w ten sposób przygotujemy bawełniane koszule, jeansy i bieliznę pościelową. Nietrudno się domyślić, że przekreślony symbol żelazka oznacza zakaz prasowania.